Бајден загрижен за кинеските хиперсонични ракети

2 mins read

Американскиот претседател Џо Бајден во средата изјави дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека Пекинг тестирал хиперсонично лизгачко оружје со нуклеарен капацитет.

Запрашан од новинарите додека се качуваше на Air Force One за патување во Пенсилванија дали е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, Бајден категорично рече: „Да“, пренесува Ројтерс.

Хиперсоничното оружје патува во горната атмосфера со брзина поголема од пет пати поголема од брзината на звукот, или околу 6.200 километри на час (3.853 mph).

„Фајненшл тајмс“ викендов објави дека Кина тестирала оружје во август, кое летало низ вселената и го обиколило светот, пред да стигне до целта што ја промашила. Министерството за надворешни работи на Кина го негираше извештајот.

Тестот се одржа додека Соединетите Американски Држави и нивните глобални ривали го забрзуваат своето темпо да градат хиперсонично оружје – следната генерација на оружје што им го одзема времето на реакција и традиционалните механизми за пораз на противниците.

„Хиперсоничното оружје се стратешки менувачи на играта со опасен потенцијал фундаментално да ја поткопа стратешката стабилност каква што ја знаеме“, рече во понеделникот сенаторот Ангус Кинг од Мејн, додавајќи дека САД не можат да заостануваат во овој развој или да дозволат слепи точки додека го набљудуваат напредокот на нашите конкуренти.

Белата куќа изрази загриженост за кинеската хиперсонична ракетна технологија преку „дипломатски канали“, изјави портпаролот Џен Псаки за новинарите во средата.

Во септември, Агенцијата за напредни истражувачки проекти за одбрана на Пентагон успешно тестираше хиперсонично оружје што дише со воздух, способно за брзина поголема пет пати поголема од брзината на звукот. Тоа беше првиот успешен тест на класата на оружје од 2013 година.

Компании како што се Lockheed Martin (LMT.N) и Raytheon Technologies (RTX.N) работат на развивање на способноста за хиперсонично оружје на САД.

Хиперсоничното оружје е потенцијално „кошмарно оружје“, рече Кинг. „Импликациите од овие оружја кои се во развој од Кина или Русија би можеле да бидат катастрофални.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Како стана најмладата модна икона: Зендеја ќе добие награда од „CFDA“

Следно

Сега е официјално: Фати потпиша нов договор со Барселона, откупната клаузула изнесува милијарда евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian