Скопјани и понатаму имаат чиста и технички исправна вода

1 min read

Водата во Скопје е безбедна за пиење, покажуваат анализите од примероците за физичко-хемиска и микробиолошка анализа земени од 47 мерни места во градот.

Од Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека во периодот од11 октомври до 15 октомври се земени 162 примероци за физичко-хемиска и за микробиолошка анализа на вода за пиење.

– Согласно добиените резултати од испитувањата, сите примероци одговараат на Правилникот за барања за безбедност и квалитет на водата за пиење, се наведува во денешното соопштение на „Водовод и канализација“.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Најубавото девојче завршило на итна операција, лекарите му го спасиле животот!

Следно

Коронавирусот беснее во источна Европа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian