Силен земјотрес во Егејското Море, почуствуван во повеќе држави

1 min read

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала со епицентар во Егејското Море беше почувствуван низ целиот Медитеран, пренесува ЕМСЦ.

Епицентарот на земјотресот бил регистриран 139 километри источно од грчкиот остров Карпатос, на длабочина од 60 километри.

Земјотресот е почувствуван во неколку земји, па освен граѓаните на Грција, земјотресот го почуствуваа и граѓаните на Турција, Кипар, Израел, Египет и Либија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Водечкиот Шериф и Николов му гостуваат на Интер во Лигата на шампионите

Следно

Нутриционист Тања Турунџиева: Студентките треба да консумираат медитеранска храна, најмногу риба, житарки и печурки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian