Нови 472 случаи на ковид-19 и осуммина починати пациенти во изминатиот ден

3 mins read

Денеска се регистрирани 472 нови случаи на ковид-19, а починале уште осум лица во изминатите 24 часа.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.431 тестирања, а новите случаи се регистрирани во: Скопје – 222, Куманово – 47, Прилеп – 30, Велес – 23, Битола – 22, Кавадарци и Кочани – по 16, Штип – 15, Гевгелија – 9, Тетово, Охрид и Крива Паланка – по 8, Кичево – 7, Ресен – 6, Делчево и Виница – по 4, Гостивар, Струмица, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 3, Неготино, Свети Николе и Дебар – по 2, Валандово, Кратово, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 498 оздравени пациенти од: Скопје – 255,Куманово – 58, Велес – 28, Охрид – 19, Струмица – 18, Прилеп – 17, Битола – 15, Кавадарци и Штип – по 14, Струга – 9, Кичево – 7, Крива Паланка – 5, Тетово, Кочани, Гевгелија, Неготино и Радовиш – по 4, Свети Николе, Кратово и Македонска Каменица – по 3, Ресен, Делчево и Пробиштип – по 2, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се осум починати лица: 5 починати лица од Скопје (86г, 77г, 77г, 68г, и 43г), 2 починати лица од Кочани (85г и 68г) и едно починато лице од Виница (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 починати лица, со датум на смрт од 18.09.2021 до 12.10.2021 година. Регистрирани се двe починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово,Крива Паланка, Куманово и Кавадарци, на возраст од 51 до 80 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

Направени се 3.431 тестови преку: ИЈЗ-312, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-49,

ЦЈЗ Тетово–44, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–14, Жан Митрев (Филип Втори)-54,Авицена-164, Биотек-238, Систина-97, лабораторија Лаор-150, Синлаб-19, Ремедика-20, Плодност–44, Генеа-9,Никоб лаб-344, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-42, Ројал Медика –12, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 1.575.

Досега во земјата се направени вкупно 1.347.969 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.669бројката на оздравени пациенти е 183.972, на починати е 6.978, а бројот на активни случаи изнесува 6.719.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени(вкупно)

Активни случаи(вкупно)

Скопје

86411

3407

Куманово

11920

538

Тетово

10920

169

Прилеп

9269

227

Гостивар

7992

67

Битола

7270

198

Велес

6566

310

Кавадарци

6114

166

Охрид

6090

216

Штип

5963

194

Струмица

5851

178

Кичево

4054

135

Струга

3816

54

Кочани

3419

136

Гевгелија

2500

79

Неготино

2339

20

Свети Николе

1959

83

Радовиш

1565

57

Ресен

1559

46

Крива Паланка

1531

106

Дебар

1453

20

Берово

1221

15

Делчево

1136

47

Виница

1067

35

Пробиштип

967

50

Валандово

837

12

Кратово

620

37

Богданци

571

18

Крушево

539

11

Македонски Брод

476

8

Демир Хисар

467

32

Демир Капија

410

1

Македонска Каменица

339

43

Пехчево

316

1

Дојран

142

3

Вкупно

197669

6719

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во САД го апсат Олег Дерипаска, милијардерот близок на Путин

Следно

Нови детали: Ванда изнајмила приватен детектив, му го хакирала мобилниот телефон на Икарди кој плаче и не тренира

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian