ДИК потрошила 60 тони хартија за изборите, Даштевски и натаму тврди дека машините за отпечатоци работеле скоро беспрекорно

1 min read

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, оцени дека изборите во однос на првиот круг се успешни. Тој изјави дека излезноста на локалните избори во првиот круг е околу 51,5 проценти.

Во дневникот на ТВ Сител, Даштевски истакна дека до ДИК се стигнати неколку приговори, а рокот за поднесување приговори истекува 48 часа по изборите, односно денеска. Во однос на решенијата за уверение за завршени избори, тие ќе бидат издадени десет дена по завршување на изборите, односно во ноември.

– Овие избори се најголеми избори досега, потрошени се 60 тона хартија и испринтани се 45 милиони ливчиња и затоа беа многу тешки да се спроведат, додаде претседателот на ДИК.

Во 99 проценти од избирачките места, уредите за отчитување отпечаток од прст работеа добро, рече Даштевски и додаде дека во текот на денот донел само шест решенија со коишто се преминува на класично гласање, што во главно биле планински места.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

Следно

ВИДЕО: Петарда на Сити, убедлив триумф на Спортинг во Истанбул

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian