Црвена звезда е светски рекордер по број на натпревари без пораз

1 min read

Шампионот на Србија не е лидер во Суперлигата на Србија, но според „Gracenote Live“, кои се занимаваат со статистика и фудбалски факти, известуваат дека серијата на белградските „црвено-бели“ од 50 натпревари без пораз во домашното првенство (45-5-0) е најдолга во сите светски лиги.

Последниот пораз во домашниот шампионат го претрпе пред 492 дена. Поточно, на 14 јуни 2020 година, кога загуби од ТСЦ Бачка Топола со 2:1.

Звезда веќе го победи Пролетер на домашен терен во следното коло со 2:1, а единствените натпревари во кои не славеше од почетокот на сезоната 2020/21 до сега се оние против Партизан (1:1), Јавор (0:0), Рад (2:2), Војводина (0:0) и уште еднаш Партизан (1:1).

Во текот на претходната сезона, тие имаа само два порази во Европа, против Хофенхајм во групната фаза на Лига Европа (2:0) и против Омонија на пенали (1:1, 5:3) како дел од квалификациите за Лигата на шампионите.

Летово, Звезда загуби од Каират (2:1) и Шериф (1:0) исто така во квалификациите за ЛШ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Последното гето во Европа

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Бизарен моден детаљ: Анџелина Џоли со златна алка на усните се појави на црвениот тепих

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian