ВИДЕО: Додик продолжува да ги провоцира федералните институции- донесе хармоникаш во зградата на Претседателството на БиХ

2 mins read

Српскиот член на ротирачкото тројно престедателство на Босна и Херцеговина Милорад Додик го исполни своето претходно дадено ветување и продолжи да ја понижува државата и нејзините институции со тоа што донесе хармоникаш во зградата на Претседателството на БиХ.

Имено денеска се одржува седница на Претседателството на БиХ, а Додик претходно во своите изјави најави дека ќе присуствува на седницата , но дека ќе ги отфрли сите одлуки кои ќе ги донесе оваа највисока федерална инститиуција , но и ќе донесе хармоникаш со кого ќе ја испее песната  „Нема повеќе Алија“, алудирајќи на некогашниот лидер на босанските муслимани и тако на актуелниот член на престедателсвтото Бакир, Алија Изетбеговиќ

 

Иако јавноста не очекуваше Додик сепак отиде предалеку па покрај исмевањето и провокациите, пред останатите двајца останати членови, Муслиманскиот и Хрватскиот, извади алкохолен пијалок и почнал да им сипа во чашите на членовите на неговата партија СНСД во просториите на зградата на државната федерална институција.

Заедно со Додик, на оваа претстава присуствуваа и некои од федералните министри од редовите на неговата партија кои Видно беа расположени и пееа.

Постапката на Додик беше оценета како негов обид за понижување на институцијата Претседателството на БиХ

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Не траеше долго, Мурињо удри по Јувентус: Нека го повторат во јавноста тоа што го слушнавме во тунелот

Следно

ФОТО | Кој тип на тело го имате? Откријте во која група спаѓате и што е најдобро за вас

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian