Кошаркарките на Чикаго скај се нови ВНБА шампионки

1 min read

Кошаркарите за Чикаго скај за прв пат во клупската историја ја освоија титулата во најсилната женска кошаркарска лига, ВНБА.

Чикаго во големото финале славеше над Феникс меркјури со 3:1 во победи, а последниот триумф кој на кошаркарките им ја донесе титулата беше остварен со 80:74. За МВП на финалната серија беше прогласена Кали Купер.

Претходно, Чикаго само еднаш играше во големото ВНБА титулата и тоа во 2014 година кога загуби токму од Феникс со чисти 3:0.

На патот до шампионската титула, Чикаго во плеј-офот беше поуспешен од Далас со 81:64, Минесота со 89:76, Конектикет со 3:1 во победи како и Феникс со идентични 3:1 во победи.

Во последниот четврти натпревар од големото финале, најефикасна беше Ели Квигли со 26 поени додека Кендис Паркер имаше дабл-дабл од 16 поени и 13 скокови.
Во редовите на Феникс, Бритни Грајнер постигна 28 поени, а Дајана Тораси и Скајлар Дигинс-Смит дадоа по 16 поени.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Илиевски: Програмата е за сите граѓани на Куманово, во вториот круг сме убедливи победници

Следно

Стоматолог Илија Караманов: Крвавењето на воспалени гингиви при четкање на забите е прв аларм за пациентот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian