Доктор за чевли – Филип Костовски: Нема нешто што не може да се поправи, барем кај мене

3 mins read

Велат дека добрите чевли ќе ве однесат на убавите места и дека со вистинскиот пар чевли можете да го освоите светот.

Филип Костовски e млад човек кој се труди на скопјани да им овозможи обувките секогаш да им бидат во совршена форма. Но, како обувките да ги задржиме во одлична состојба, дознаваме од Филип.

филип костовски
Фото: Приватна архива

– Сега сме во есенскиот период кога има и врнежи од дожд, затоа прво нешто што не треба да направат е намокрените чевли да ги ставаат на грејно тело или да ги сушат со фен, исто така и да го пуштат греењето во автомобил дирекно на нозете, тоа е најлошото нешто за чевлите. Баш тогаш се прави еден шок на чевелот, лепакот веднаш се деактивира и се одлепува чевелот. Исто така луѓето имаат навика да ги перат обувките во машина за перење, па веднаш на сушење. Тоа баш и не е паметно решение – ни објаснува Филип.

Тој вели дека нема нешто што не може да се поправи, барем кај него. Сепак зависи од оштетувањето на чевелот и материјалот, но и од нашите грешки, моментот кога малото одлепување сакаме дома да си го решиме.

филип костовски
Фото: Приватна архива

– Сите се навикнати да го залепат со секундарен лепак, но тоа е огомна грешка, затоа што тој лепак го гори материјалот, толку многу ја стега површината без да ја залепи па дури и иглите се кршат кога пробувам да го зашијам. Сега во чевларството се користат неколку видови на лепаци, не како порано само еден за секој материјал. Има чевли кои ни се особено драги и сакаме да ги носиме повторно, но се многу оштетени. Докторот за чевли вели дека и за нив има спас.

– Јас го сакам чевларството, затоа го работам со задоволство ова. Имам разни предизвици на оштетени чевли кои треба да ги поправам односно репарирам. На мојата фејсбук страница може да се видат чевли во првобитната состојба, кога ми биле донесени и подоцна кога се комплетно репарирани – вели Филип.

филип костовски
Фото: Приватна архива

Велат дека чевлите се слика за карактерот на личноста која ги носи. Дали скопјани внимаваат на своите чевли?


Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали се вакцинирав или не

Следно

ВИДЕО: Полицајци паркирале во пешачка зона, па се случила смешна сцена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian