Борел оптимист за преговорите за иранската нуклеарна програма

1 min read

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел денеска изрази надеж дека европските и иранските дипломати наскоро ќе се сретнат за да се обидат да ги заживеат нуклеарните преговори, но одби да ги потврди извештаите дека состанокот ќе се одржи в четврток во Брисел.

Претходно, „Блумберг њуз”, повикувајќи се на изјава на ирански пратеник, информира дека иранскиот министер за надворешни работи вчера рекол оти состанокот ќе се одржи овој четврток.

– Никогаш не се знае, а денес сум пооптимистичен од вчера. Сè уште нема потврда, но работите се подобруваат и се надевам дека во наредните денови ќе имаме подготвителни состаноци во Брисел, рече Борел во Луксембург, каде ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Преговарачот на ЕУ задолжен за иранската нуклеарна програма Енрике Мора минатиот четврток беше во Техеран за да се сретне со членовите на иранскиот преговарачки тим, четири месеци откако беа прекинати разговорите меѓу Иран и светските сили.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дали се очекува венчавка: Девојката на Џеф Безос забележана со голем прстен на „оној“ прст

Следно

СДСМ победи во Берово, Крушево, Дојран, Струмица

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian