ВИДЕО: Новата ера на Њукасл започна со пораз, Тотенхем славеше над најбогатиот клуб на светот

1 min read

Фудбалерите на Тотенхем како гости го совладаа Њукасл со 3:2 во рамки на осмото коло во Премиер лигата.

Новата ера на Њукасл како најбогат спортски колектив на светот започна со пораз иако почетокот на натпреварот беше ветувајќи.

Њукасл пред 52.000 навивачи поведе во втората минута со голот на Калум Вилсон. Но потоа Тотенхем ја презеде иницијативата и до крајот на првиот дел постигна дури три гола. Прво во 17. минута Тангуи Ндомбеле измрани на 1:1, по што на сцена стапија напаѓачите Хари Кејн и Хјонг-Мин Сон за убедливо водство од 1:3. Во вториот дел успеаја само да го ублажат поразот и тоа благодарение на автоголот на Ерик Даер во 89 минута.

Тотенхем до победата се искачи на петтата позиција на табелата 15 бодови, додека Њукасл е претпоследен со само три бода.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Османи: Во Сарај, Липково и во Пласница победуваме во првиот круг

Следно

„Многу сум уморен, ноќва одам нагоре…”: Искрено и емотивно со авторката на книгата посветена на Тоше

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian