Стефан Вујисиќ, глумец: Деминутивна земја сме, од отсуство на темели се стремиме кон барокен покрив

2 mins read

Сакавме да покажеме дека може и со „lo-fi“ пристап да се стигне до квалитет. Квалитет не подразбира само јасна и платена продукција без никаков уметнички текстуален доем туку и токму обратното. Но, бидејќи сме деминутивна земја и од отсуство на темели се стремиме кон барокен покрив, ама тоа се темпорарни сензации, вели младиот и веќе многу успешен глумец Стефан Вујисиќ во разговорот за еспресо.мк.

Во хип-хоп култура и историја каква што е нашата, потешко е да се излезе од конвенционалниот пристап и да се стигне до публиката со експериментален „lo-fi“ пристап, но сепак има поборци на ново, алтернативно движење кое надежно ќе ја повлече целата култура во новиот век.

Во разговорот, глумецот Стефан Вујисиќ квази-интимно ни открива како е да си „граничен“ уметник со дивергентен израз кој решил да се запознае себеси, и дециден е – „не сум една боја, еден прст, една фиока и сакам докрај да се запознаам!“

Млад и веќе многу успешен глумец, како би се претставил накратко себеси на јавноста?

– Некој што патува, почесто во место. Шета хоризонтално и вертикално и е на пола пат во борењето со ветерници и застарени рефлекси.

стефан вујисиќ
фото: приватна архива

Како е да се биде со една нога во две уметности и дали се тие уметности поврзани?  Како одлучуваш во кој медиум како ќе се изразиш и дали конкретен израз бара конкретен медиум?

– Понекогаш претставува проблем…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Избегната трагедија, се урна дел од трибина во момент кога навивачите ја прославуваа победата на нивниот тим

Следно

Нов извештај: Пронајден гробот на Александар Велики во Египет?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian