На Хаити киднапирани 17 американски мисионери и нивни семејства, вклучително и деца

2 mins read

Дури 17 американски христијански мисионери и нивните семејства, вклучително и деца, беа киднапирани во саботата од членови на банда во главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс, објавија американските медиуми.

Киднапирањето се случи откако мисионерите заминаа од сиропиталиште во Карипската нација зафатена од криза, објавија Њујорк тајмс и Си-Ен-Ен.

Вашингтон пост објави аудио снимка од министерството за христијанска помош со седиште во Охајо, каде се вели дека „мажи, жени и деца“ поврзани со групата ги држела вооружена банда.

„Директорот на мисијата и американската амбасада работат да видат што може да се направи. Молете се членовите на бандата да дојдат до покајание и вера во Исус Христос“, се вели во аудио снимката.

 

Меѓу жртвите има 14 возрасни и тројца малолетници, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван извор во безбедносните сили на Хаити.

Тие патуваа за Титан, по посетата на сиропиталиштето во областа Кроа де Букет, објави Си-Ен-Ен.

Тајмс, повикувајќи се на локални официјални лица, вели дека мисионерите биле симнати од автобус кој се упатил кон аеродромот за да ги остават некои членови на групата пред да продолжат на друга дестинација на Хаити.

Американскиот Стејт департмент е свесен за извештаите, изјави портпаролот на Ројтерс, но не даде детали.

„Благосостојбата и безбедноста на американските граѓани во странство е еден од највисоките приоритети на Стејт департментот“, рече портпаролот преку е-пошта.

Амбасадата на САД во Хаити не одговори на барањето за коментар надвор од работното време. Портпаролката на полицијата на Хаити изјави дека бара информации за ова прашање.

Министерствата за христијанска помош не одговорија веднаш на барањето за коментар.

Порастот на насилствата на бандите расели илјадници луѓе и ја попречи економската активност во најсиромашната земја во Америка. Насилството се зголеми по атентатот на претседателот Јовенел Моисе во јули и земјотресот во август во кој загинаа над 2.000 луѓе.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Готвач го каснала исечена глава на кобра, додека ја подготвувал за вечера

Следно

МВР: Нема потврда дека се вооружале лица за да го попречат изборниот процес

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian