„Многу сум уморен, ноќва одам нагоре…”: Искрено и емотивно со авторката на книгата посветена на Тоше

1 min read

Искрено и емотивно со Соња Алексоска Неделкоска, новинар и автор на книгата ,,Ова не е крај” посветена на Тоше Проески.

На Тоше не треба да се сеќаваме само на денот на неговиот роденден и на денот на неговото заминување кон ѕвездите. На неговиот лик и дело треба да се присетуваме постојано, затоа што тој го заслужува тоа.

– Кога се зборува за Тоше Проески и кога имате задача да напишете за животот и кариерата, пред сè треба да бидете искрени со себе. Секој измислен или лажен збор не прилега на неговотот дело, од причина што тој остави кариера чиста како солза, живееше кратко, но остави богатство, а преку своето постоење ширеше љубов, чесност и искреност – го започнува разговорот Соња, која во многу моменти од неговиот живот била сведок на сè што беше и правеше Тоше.

Тоше и Соња / Фото: Приватна архива

– И ДЕН ДЕНЕС СЕ СЕЌАВАМ НА МИГОВИТЕ КОГА ГО СОНУВАВ ТОШЕ, ВРЕМЕТО МЕ ГАЗЕШЕ, КНИГАТА ЈА ПИШУВАВ ТРИ ГОДИНИ, СО ГОЛЕМА ПОДРШКА НА СЕМЕЈСТВОТО ПРОЕСКИ, НА КОМУ СУМ МНОГУ БЛАГОДАРНА ШТО МИ ЈА ДАДОА ДОВЕРБАТА И ШТО ЈА ИМАВ ЧЕСТА ДА ЈА ИЗВРШАМ ОВАА ТЕШКА И ОДГОВОРНА РАБОТА, ДА НАПИШАМ КНИГА ЗА ТОШЕ.

Во книгата свое сеќавање споделуваат повеќе од 80 соговорници, од Македонија и од странство…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Новата ера на Њукасл започна со пораз, Тотенхем славеше над најбогатиот клуб на светот

Следно

Каде се денес мигрантите кои ги прими Меркел во 2015-та година?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian