Клоп тврди дека Салах е најдобар фудбалер на светот, сега Ливерпул мора така и да го плати

1 min read

Мохамед Салах своето шоу во дресот на Ливерпул го започна пред четири години против Вотфорд, а вчера против истиот тим покажа зошто англиските медиуми го сметаат за моментно најдобар играч на светот, а истото го мисли и неговиот тренер Јирген Клоп.

Салах се наоѓа во подобра форма од Кристијано Роналдо и Лионел Меси оваа сезона и со своите игри ја остави управата на Ливерпул без избор.

Имено, Ливерпул и агентот на фудбалерот преговараат околу новиот договор, актуелниот трае до 2023 година, а „црвените“ сакаат да се осигураат и да потпишат нов кој би важел до 2025 година. Но, нивната понуда од 350.000 неделна плата не е доволна за египетскиот репрезентативец да стави параф на договорот.

Според англиските медиуми, агентот на Салах, Колумбиецот Рами Абас пристигна во Ливерпул на преговори и бара неделна плата од 500.000 фунти за фудбалерот да потпише нов договор. Оваа сума е за два и пол пати поголема тоа што Салах моментно го заработува (200.000 фунти неделно), но во Ливерпул немаат избор.

Мора да му ја исполнат желбата на Салах доколку не сааат да го загубат идното лето, а со тоа египетскиот репрезентатидвец ќе стане најдоброплатен фудбалер во Англија, а во исто време и еден од најдоброплатените играчи на светот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Американска амбасада по повод локалните избори: Им аплаудираме на граѓаните на Северна Македонија

Следно

Како серијата „Squid Game“ ја откри страшната вистина за светот во кој живееме?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian