Клинтон денеска ќе биде пуштен од болница

1 min read

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон се очекува денеска да биде пуштен од болница во Калифорнија, каде што се лекува од инфекција неповрзана со ковид-19, соопшти неговиот портпарол.

Клинтон (75), кој беше претседател на САД од 1993 до 2001 година, беше примен во Универзитетската болница Ирвин во Калифорнија, јужно од Лос Анџелес, во вторникот вечерта поради инфекција на крвта.

Неговиот портпарол вчера на Твитер напиша дека Клинтон ќе остане уште една ноќ во болница за да продолжи да прима интравенски антибиотици и оти најверојатно ќе биде пуштен денеска, додавајќи дека сите здравствени индикатори се движат во добра насока.

Според „Њујорк тајмс“, кој се повикува на соработник на Бил Клинтон, тој добил инфекција на уринарниот тракт која се развила во сепса.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 17 октомври:Денес обидете се да уживате во слободното време и да се одморите

Следно

Отворена линија кај Народниот правобранител за пријавување изборни нерегуларности

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian