Какви тајни крие козметиката што ја користите?

12 mins read

Верувале или не, во вашата козметика се кријат разни тајни, па дури и некои историски факти. Од шминката на древните убавици, преку омилената нијанса на кармин до волшебниот мирис на парфем – козметиката е поинтересна отколку што можевте да замислите.

Ви откриваме некои од најинтересните податоци од историјата на разубавувањето, кои ќе ве натераат поинаку да гледате на шминката и козметиката во вашиот комплет.

 

Не е се‘ што свети злато

Дали би верувале дека тие сјајни и сјајни честички што ги гледате во лакови за нокти, некои препарати за тело или коса, па дури и во самите кармини се всушност направени од лушпи од риба.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ada (@ada_puczkowska)

Во минатото, крлушките се користеле за збогатување на шминката со светкави ефекти, како и гуанин, кој се користел како средство за добивање на црвеникава боја и сјаен ефект. Сега веќе не е така, козметичките компании пронајдоа замена за овие состојки, но некои сепак се држат до старите докажани рецепти кои содржат гуанин од лушпи од риба!

Најскапиот и најдобриот или не?

Еден од најскапите бањски третмани во светот вклучува употреба на измет од птици! Ни помалку ни повеќе, туку птица, иако понекогаш и од лилјаци.

Маските направени од овие специфични состојки се наменети за нега на лице и тело. Се верува дека овие состојки помагаат кожата да биде мазна и еластична, но и да има изедначен тен. Дали е тоа така или не, не се знае точно, дури не сме сигурни дека би се обиделе да се увериме, но оние што одвоија илјадници долари за тоа велат дека вреди за секој денар.

Лигав гел за мозолчиња

Полжавите полека, но сигурно го градат својот пат низ козметичката индустрија! Веројатно сте слушнале за третмани со полжави или креми кои содржат слуз од полжави, но многу порано, пред да станат тренд, полжавите третираа акни и мозолчиња.

Работниците од плантажите со полжави едноставно ставаат слуз од полжав на воспаленото лице и мозолчиња, кои ги собираат на посебен начин и ги намалуваат акните. Го правеа истото со големи рани или лузни. Подоцна, некој богат го забележал тоа и одлучил да користи полжави за разни козметички цели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Min Perfume (@min_perfume8682)

Дали парфемите се навистина толку миризливи?

Тука треба да споменеме две интересни работи, една од нив се смета за историска, па дури и се споменува во делата на Шекспир! Велат дека парфемот на Клеопатра бил крајно опоен и дека се чувствувала дури и километри подалеку! Веќе знаеме дека таа беше мудра, но нејзината лукавост отиде толку далеку што, кога беше поканета во Рим, ги натопи едрата за бродови во литри од нејзиниот специфичен парфем. Додека нејзините бродови се приближувале до бреговите на тогашниот Рим, тие  ги развивале тие миризливи едра и така нејзиниот мирис пристигнувал пред неа, а луѓето, вклучително и Марк Антониј и самиот Цезар, со нетрпение ќе ја очекуваат! Шекспир го има опишано овој настан во делото „Антонија и Клеопатра“, а некои експерти веруваат дека тоа навистина се така и се случило.

Друг интересен факт не е историски, но е многу специфичен. Постои една специјална состојка што ги прави парфемите да траат подолго по нанесувањето. Таа состојка е Амбергрис. Се верува дека ја подобрува многу миризливата нота на парфемот и го прави да трае (понекогаш) неколку дена! Што е амбергус? Секреција од стомакот на кит! Сега веројатно мислите дека парфемите не мора да бидат толку миризливи!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cins (@browsbycins)

Веѓи – кој е новиот тренд?

Сите се луди по густите и малку бушави веѓи од последните сезони. Подебелиот, природен изглед, само малку пообликувани веѓи се актуелниот тренд! Само пред една и пол деценија, беше сосема поинаку, модата бараше веѓите да бидат тенки, речиси само една линија. И ако ви кажеме дека славната Мона Лиза не беше само без веѓи, туку го следеше трендот, дали ќе поверувате?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ❌ (@vc101hus)

Експертите велат дека Леонардо ја насликал Мона Лиза без веѓи, бидејќи во тоа време било популарно да се отстранат сите влакна од лицето, и од врвот на челото исто така. Можеби треба да се надеваме дека не се враќаатбаш сите модни трендови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Matilda on Video (@matildaonvideo)

Факти за карминот

Карминот и трендот на боење на усните е многу стар, како што велат некои експерти, овој тренд потекнува од Сумерската империја пред околу 5.000 години!

Меѓутоа, низ историјата, нијансите се менуваа и добија некои карактеристики, така што во античка Грција се сметаше дека карминот го користат само луѓе со низок морал. Ова ќе остане така до ерата на европското благородништво, каде црвените нијанси ги носеа ноќните пријатели и посветлите благородници. Подоцна, тоа ќе се измени, и денес трендовите одат од црвени до мат неутрални нијанси.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by IFI (@_i__f__i_)

Состојките од кои се правеа кармини низ историјата се, во најмала рака, многу интересни! Во древниот Египет, овие понекогаш биле алги кои содржат значителна количина жива, и затоа имало многу труење и болести предизвикани токму од кармин. Во Месопотамија, користеле ни помалку ни повеќе од скапоцени и полу-скапоцени камења за да ги засенчат кармините! Тие би мелеле накит во прав и од нив правеле кармини и мастила за усни.

Денес, кармините се достапни за секого, направени од докажани состојки кои не штетат, туку напротив често ја хидрираат кожата на усните.

Штетената шминка на  древните убавици

Во светот, шминката е тренд практично одсекогаш. Првите племиња биле насликани на лицето и телото со бои на билки или овошја, и  подоцна се разбира тоа ќе се промени. На пример, порцеланскиот бел тен, карактеристичен за азиските трендови за убавина од пред неколку векови, содржеше олово. Поради тоа, многу гејши кои беа познати по својата невидена убавина (по вкусот на тоа време) имаа екстремно оштетена кожа на многу рана возраст, како и чести труења со олово.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by shopping hub88 (@makeuphub88_)

Истата ситуација се случи и со Европа, кога светлиот и блед тен стана популарен. Меѓу европските благородници се користеше оцет и оловна паста, што, со редовна употреба, доведе до труење, оштетување на кожата и губење на косата.

Само кај Египќаните се случи спротивното. Ги направија своите моливи за очи, по кои се препознатливи и мажите и жените, од лековити состојки. Експертите во остатоците од нивните ајлајнери нашле супстанца која лечи воспаление на очите и конјуктивата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ARTDECO (@artdeco_cosmetics)

Неколку факти за маскарата

Козметичкиот гигант Мејбилајн го доби името по комбинација на името на сестрата на основачот и вазелин! Вазелинот беше главната состојка во првата маскара на Мејбилајн.

Се верува дека првата маскара е создадена од Римел, поради што маскарата така се нарекува низ целиот свет (Португалија, Романија, Турција).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PÜR Cosmetics Polska (@pur_polska)

Овој вид шминка за трепки постои околу два века, но во неговиот развитокј, честопати биле употребувани некои илегални бои и состојки, па на многу жени останале со трајно оштетен вид. Денес, се  е многу поинаку и сите производи се претходно проверени и одобрени од јавните здравствени организации.

Друга интересна работа е дека маскарата сè уште може да се распадне, односно истекува и нејзините состојки ги губат својствата – па ако поминале 3 месеци од купувањето, време е да ја замените!

Лековито млеко за тело

Секој веќе знае дека млекото е одлично за кожата, косата и може да се користи за разни козметички цели. Сепак, тоа не е било какво млеко. Магарешкото млеко се смета за најефикасно, но и козјо, па дури и овчо млеко. Се верува дека млекото ја омекнува кожата, изведува благ пилинг, ги намалува флеките и нерамномерноста на тенот и  влијае на мозолчиња и акни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by La PIEL | Skincare (@lapielskin)

Познато е дека Клеопатра сакала да се капе во млеко од магаре и камила во базени полни со оваа течност. За да се добие само еден литар млеко од магаре, потребно е да се измолзат најмалку 3 магариња, што значи дека за полн базен требало многу повеќе работа. За среќа, денес, придобивките од млекото се користат поинаку, преку козметички производи што содржат лековити состојки од млеко и се достапни за секого, не само за кралици!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PHYTEMA (@phytema)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Барселона се откажува од Халанд, нова мета е Србинот кој ја воодушеви фудбалска Европа

Следно

Револтирана скопјанка: Во Карпош не можела да си го оствари гласачкото право (видео)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian