Изненадување на изборите во Унгарија: Аутсајдерот во водство

3 mins read

Според моменталните податоци, градоначалникот на еден мал унгарски град, Петер Марки-Зај, аутсајдер без партиска припадност, има предност пред Клара Добрев во изборот на кандидат кој ќе се кандидира против премиерот Виктор Орбан на парламентарните избори во 2022 година. 

На парламентарните избори следната година, Орбан, за прв пат од доаѓањето на власт во 2010 година, ќе се соочи со обединет фронт на опозициските партии составени од социјалисти, либерали и поранешната екстремно десница, сега десниот центар Јобик.  

Во четири од 18 изборни единици во Будимпешта и четири од 19 окрузи што гласаа во неделата, Марки-Зај освои 63.308 гласови, додека политичарката од Демократската коалиција, адвокат и дипломиран економист Клара Добрев освоила 38.227. 

Кој е соодветен кандидат?

Марки-Зај, кој се претстави како соодветен кандидат и за двете страни во изборната кампања, доби многу гласови во Будимпешта, а Добрев се здоби со предност во руралните средини, покажаа првите резултати. 

49-годишниот католик, татко на седум деца со диплома по економија и маркетинг, првпат се слушна во политичките кругови кога победи на изборите за градоначалник во 2018 година во неговиот роден град.  

Двајцата кандидати сакаат да ја сменат она што тие го нарекуваат „нелиберална држава“ на Орбан, која ги вклучува нејзините идеолошки основи, како и унгарскиот устав и голем број важни закони, за кои критичарите велат дека му помогнале на Орбан да ја консолидира својата моќ.  

Клара Добрев/ Фото EPA-EFE/Balazs Mohai HUNGARY OUT

Што ќе значи ова за Орбан и неговите битки со ЕУ 

И додека Орбан води разни битки со Европската унија, и Марки-Зај и Клара Добрев работат на подобрување на односите со Брисел, и двајцата се залагаат Унгарија да го воведе еврото во догледна иднина.  

„Општо земено, Добрев може поуспешно да обедини шест различни опозициски партии, но во исто време треба да се бори да привлече независни и десничарски гласачи на општите избори“, рече Андриус ​​Турса од непрофитната организација Тенео.

„Во меѓувреме, Марки-Зај може да има подобра почетна позиција кога станува збор за борба против актуелниот премиер Орбан, но неговото релативно ограничено политичко искуство може да му отежне да ги обедини опозициските партии“ додаде тој.

Избори во Чешка: Срам или спасител, каква е судбината на Бабиш?

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Разговор со повод со Никола Ефтимов: Витезот на македонската мода

Следно

Љупчо Николовски: Петре Шилегов е победник во Скопје, победуваме или водиме во над 25 општини

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian