ДИК може да поништи гласање каде што комисиите сами решиле да се гласа без фингерпринт

1 min read

Избирачки места во Скопје и Кичево, сами си донеле одлука фингерпринтот да се замени со класичниот начин на гласање.

Државната изборна комисија предупредува: Може да го поништиме гласањето на овие гласачки места, ако не се корегираат. ДИК официјално само во 7 гласачки места дал зелено светло гладсаето да се одвива со УВ-ламба: Ново Село, Старо Нагоричане, Студеничани, Чаир, и во 2 избирачки места во Чучер Сандево.

Во 99,97% уредите за биометриска ифентификација на гласачите работеле исправно и нема причина да се премине на стариот начин на гласање, уверува првиот човек на ДИК, Александар Даштевски.

Изборниот молк ќе трае сѐ дури трае и гласањето, зашто се создаваат метежи пред избирачките места. Инструкции до избирачките одбори, по еден член од таму од надвор да го регулира протокот на гласачите за да се релаксира застојот.

До 17 часот. излезноста е 41,38 проценти или вкупно 547.284 гласачи. Од скопските општини Аеродром и натаму води со излезност 40.27 отсто. На ниво на држава, во Вевчани гласале 64.27 отсто, што и највисок процент излезени гласачи до 17 часот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

САД и Канада ѝ нанесоа нова главоболка на Кина

Следно

ВИДЕО: Пандев и Џенова во последната минута се спасија од пораз

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian