Внимавајте каде донирате: Лaжен профил со името на Елизабета Пендаровска дели по 5000 евра на 100 граѓани

1 min read

Преку лажни профили и Фејсбук страници, непознати лица организираат непостоечки наградни игри, во кои корисниците треба да искоментираат одредени нешта, за да можат да учествуваат. Овојпат, злоупотребено беше името и на на првата дама, Елизабета Ѓоргиевска, додавајќи дека страниците кои се креирани пред само неколку часа веќе имаат илјадници фанови, а објавите се споделувани и коментирани до загрижувачки степен, пишува „Скопје инфо“.

Злоупотреба на Шпаркасе и на ДМ дрогерии/ Фото: Фејсбук

Овојпат пронајдена е злоупотреба на Шпаркасе и на ДМ дрогерии, а страниците за само неколку часа веќе имаат илјадници фанови.

Првата дама иckористена за измaма: Лaжен профил со името на Елизабета Пендаровска/ Фото: Фејсбук

Под името Елизабета Пендаровска, на социјалните мрежи се ширеше фотографија од сопругата на македонскиот претседател, која наводно ќе подели донации од 5.000 евра на сто граѓани.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Убиството на британскиот пратеник прогласено за терористички инцидент

Следно

Пола Европа ја посакува ѕвездата на Јуве од 100 милиони евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian