На Косово утре се одржуваат локални избори, српски кандидати има во 11 општини

2 mins read

Во Косово утре ќе се одржат локални избори, на кои граѓаните ќе избираат градоначалници и советници во 38 општини, од кои 10 се со мнозинство Срби. Србите имаат кандидати за претседатели во 11 локални самоуправи.

На утрешните избори учествува и Српска листа, чие раководство ја донесе конечната одлука денеска да излезе на избори заедно во консултации со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ,изјави дека разговорот со претседателот Вучиќ бил тежок и дека се изнесуваат аргументи за и против излегување на избори, но дека е одлучено да се учествува, во интерес на српскиот народ и да се покаже дека српската страна не го крши Бриселскиот договор.

Лидерот на „Српска листа“ ги повика Србите во Косово да излезат масовно на утрешните избори, а неколку дена пред изборите, директорот на Канцеларијата за Косово , Петар Петковиќ, ги повика раселените Срби од јужната провинција да излезат и гласаат за Српската листа., и , како што рече, да ги зачуваат сите десет српски заедници кои се „гарант за формирањето на Сојуз на српски општини“.

Во десет српски општини во Косово  има вкупно 26 кандидати за градоначалници, од кои 18 се кандидати од српските листи, а осум се претставници на албанските партии.

На српската листа има кандидати за градоначалници во 11 општини – сите со српско мнозинство додека четворица кандидати кои учествуваат на изборите се независни.

Локалното раководство се избира четири години, а утрешните избори, според аналитичарите, ќе бидат првиот тест за Движењето Самоопределување Албин Курти, кој победи на парламентарните избори во февруари оваа година, освојувајќи повеќе од 50 проценти од гласовите.

Централната изборна комисија (ЦИК) потврди 89 политички субјекти кои ќе учествуваат на изборите, од кои 32 се политички партии и коалиции, 33 граѓански иницијативи и 23 независни кандидати.

Според ЦИК, утре право на глас имаат 1.885.448 граѓани, а ќе бидат отворени 883 избирачки места со вкупно 2.477 избирачки места.

На локалните избори учествуваат вкупно 5.364 кандидати, од кои 166 се градоначалници, а 5.198 се советници на општинско собрание, наведува Косово онлајн.

Локалните избори во Косово ќе ги следат 3.352 полицајци и 80 обвинители.

Членовите на избирачкото место и набљудувачите на изборите мора да обезбедат докази дека се вакцинирани со барем една доза од вакцината или дека се негативни на Ковид .

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонскиот каратист Весели освои бронза на Балканското првенство во Пореч

Следно

Славчо Попоски прецизира: До колку степени ќе се згрееме и кога?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian