Макрон: Масакрот врз  Алжирците е  „неопростливо злосторство за Република”

1 min read

Претседателот на Франција, Емануел Макрон им оддаде почит на жртвите од масакрот врз Алжирците на 17 октомври 1961 година во Париз, јави дописникот на МИА.

Макрон во писмена изјава го осуди „непростливото злосторство за Република”, на крајот на официјалната церемонија за 60 -годишнината од демонстрациите што доведоа до смрт на 120 до 200 Алжирци на 17 октомври 1961 година.

– Злосторствата извршени таа ноќ под надлежност на Морис Папон се неоправдани за Република, истакна Макрон

извор МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Убиена возрасна скопјанка, синот утрово ја избодел со нож

Следно

Во Дебар и Центар Жупа гласаа 37 болни и изнемоштени лица

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian