Кирби: Назначувањето на Хил е можност Вучиќ да ги исполни ветувањата што му ги даде на Бајден

2 mins read

Поранешниот американски амбасадор во Белград Мајкл Кирби изјави дека доаѓањето на искусниот американски дипломат Кристофер Хил на таа позиција претставува можност Србија да го исполни ветувањето кое го дала на Вашингтон но не го направила.

“Американскиот претседател Џозеф Бајден многу години слуша дека Србите ќе направат одредени работи. Сепак, тие не го направија она што го ветија. Ова е можност сега да си ги исполнат ветувањата. Администрацијата е сериозна, а вие ако не бидете сериозни САД ќе завршат со вас . Работите не можат да траат бесконечно “,изјави Кирби за Гласот на Америка.

Кирби, кој ја извршуваше амбасадорската функција во Белград од 2012 до 2016 година, обелодени дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му дал „одредени ветувања“ во Белата куќа на Бајден во времето кога тој беше потпретседател на САД.

“Со години се занимаваме со претседателот Вучиќ. Дојдов во Србија пред да стане премиер. Потоа стана премиер, а потоа претседател. Тој даде одредени ветувања во Белата куќа на тогашниот потпретседател Бајден, кои не ги исполни Можеби сега е крајно време Вучиќ да го исполни ветеното “, изјави Кирби.

Кирби посочи дека едно од ветувањата се „ и врска со убиството на браќата Битичи“.

Тој оцени дека Хил, како амбасадор во Белград, има капацитет и „може да постигне конкретни резултати“.

“Работеше со претседателот Бајден кога беше потпретседател на Соединетите држави, работеше со сите луѓе во оваа администрација, со Сенатот. Кога беше амбасадор во Ирак, работеше со неколку сенатори. Работеше со сегашниот секретар на држава, има пристап до адреси во Вашингтон што му помага да ги поттикне работите. Има и кредибилитет во регионот “, рече Кирби.

Тој додаде дека одлуката на САД да го испратат Хил во Белград „покажува дека САД се грижат за Србија“

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Работнички од „минус 21“ до убедлива победа, и ТФТ продолжува без грешка

Следно

ВИДЕО | Тијана Дапчевиќ вози на автопат додека во автомобилот слуша песна од Тоше: Пејачката за момент погледна кон небото

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian