Италија ќе инвестира повеќе од 13 милијарди евра во патна инфраструктура

1 min read

Италија ќе инвестира околу 13,6 милијарди евра во повеќегодишен план за подобрување на безбедноста на своите патишта по уривањето на мостот во Џенова во 2018 година, соопшти италијанското Министерство за транспорт.

Операторот на патишта АСПИ, кој станува јавна сопственост, ќе ја плати целата сметка откако ќе потпише договор со Министерството, изјави портпаролот на министерството. Договорот опфаќа период до 2038 година, но 2,5 милијарди евра се наменети за итна поддршка која треба да заврши до 2024 година, а уште 1,2 милијарди евра се наменети за проекти во и околу Џенова.

АСПИ претходно се согласи да плати и 3,4 милијарди евра како компензација за катастрофата на мостот во северозападниот пристаништен град.

Пред три години се урна мостот Моранди во Џенова, при што загинаа 43 луѓе, а се разоткри и состојбата на распаѓање на националната инфраструктура.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Ивановски со првиот гол за Динамо Букурешт во романскиот шампионат

Следно

Сообраќајот умерен по влажни коловози

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian