Анкети за претседателски избори во Франција 2022: Макрон сè уште во водство, Ле Пен, Земур и Бертран се следат

5 mins read

Шефот на француската држава цврсто се држи во водство на најновата анкета за намерите на гласачите спроведена од Ифоп-Фидусиал за „Ле Фигаро“ и „ЛЦИ“. Неизвесноста е тотална за сценариото од вториот круг. Левицата е во критична позиција, јави дописникот на МИА.

Со помалку од шест месеци од претседателските избори, плакатот за вториот круг никогаш не бил толку неодлучен. Според најновата анкета на Ифоп-Фидусиал за „Ле Фигаро“ и „ЛЦИ“, спроведена со примерок од 5000 лица, доколку Емануел Макрон го задржи лидерството, со меѓу 25 и 27 отсто од намерите за гласање, јазот меѓу неговите гонители се намалува.

Кандидатката на Националното рели, Марин Ле Пен, засега ја задржува втората позиција – помеѓу 17 и 18,5 отсто, според кандидатот на десницата – но многу внимателно го следи квази-кандидатот Ерик Земур, кој има помеѓу 16 и 17 отсто. Без оглед на тестираната личност, сите потенцијални републикански кандидати се рангирани на четвртото место. Ксавиер Бертран, со 15 отсто, во моментов изгледа најспособен да се натпреварува со Марин Ле Пен и Ерик Земур, далеку пред Валери Пекрес (10 отсто) или Мишел Барние (8 отсто).

– Оваа неизвесност е без преседан, бидејќи Ле Пен, Земур и Бертран се одржуваат во три поени и блиску се до влезната врата од вториот круг. Тоа е вистинска идеолошка победа за десницата и екстремната десница, оценува Фредерик Даби, генерален директор за мислење на „Ифоп“.

Најсилната прогресија е на есеистот Ерик Земур. Додека тој беше заслужен за 7 отсто од намерите за гласање во почетокот на септември и 12 отсто пред две недели, тој сега е речиси на исто ниво со Марин Ле Пен и сега ги надминува сите можни десничарски кандидати.

– Тоа е симболична пресвртница и е сосема ново за некој што не е од политичката ергела и кој сè уште не ја истакнал својата кандидатура. Динамиката е очигледно на негова страна, станува ловец на гласовите на десницата и крајната десница, оценува Фредерик Даби.

Полемичарот всушност напредува во сите категории на население. „Тој се истакнува како трет човек кој доаѓа да ги освои луѓето од десницата, декриптира Фредерик Даби.

Во текот на анкетите, ако позициите на различните кандидати се развијат, позицијата на Емануел Макрон останува стабилна, дури и е во пораст. Шефот на француската држава, кој беше на 24 отсто од намерите за гласање на почетокот на септември во сценарио каде Ксавиер Бертранд ќе биде десничарскиот кандидат, сега изнесува 25 отсто од гласовите во истата конфигурација.

– Тој е над својот резултат во првиот круг во 2017 година, со најмалку осум бода пред вториот. Неговата база е исклучително цврста, сведочи генералниот директор за мислењето на Ифоп. Претседателот на Републиката е најпосакуваниот кандидат на младите луѓе, но и на постарите и високите извршни кадри.

– Тоа е електорат на Франција, кој добро се снаоѓа и се мобилизира на изборите. 70 отсто од луѓето што гласаа за него во 2017 година сè уште го поддржуваат и тој опфаќа 22 отсто од гласачите на Франсоа Фијон, забележува Фредерик Даби.

Од своја страна, левицата останува поделена како никогаш досега. И се чини дека ниту еден од кандидатите нема предност во моментот. Засега, најдобро пласиран останува лидерот на Непокорна Франција, Жан-Лук Меленшон, со 8 отсто од намерите за гласање. Следи, екологот Јаник Жадот, со 7 отсто, и социјалистката Ана Хидалго помеѓу 5 и 5,5 отсто, не полетуваат. Арно Монтебур (Заложба) е заслужен за 1,5 до 2 отсто од потенцијалните гласови, а Фабиен Русел (Комунистичката партија) има помеѓу 1,5 и 2 отсто од можните гласови.

– Левицата никогаш не била толку слаба. Кога ќе се соберат, сите левичарски кандидати се околу 25 отсто, додека 42 отсто од Французите велат дека имаат тенденција да бидат левичари. Тоа веќе не е ни приземје, тоа е визба”, анализира Фредерик Даби.

Само 37 отсто од оние кои гласаа за лидерот на Непокорна Франција во 2017 година имаат намера да му го дадат својот глас во 2022 година. На останатите кандидати од левицата не им оди подобро.

– Ан Идалго не успева ниту да го фати електоратот на Беноа Хамон. Јаник Жадот нема силна осцилација. Не е јасно каде се нивните избирачки резерви или каков пат би можеле да поминат овие кандидати за да создадат динамика, заклучува Фредерик Даби.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Секој четврти тест е позитивен: Во Словенија, 1437 нови случаи на ковид-19

Следно

Моќниот путер од кикиритки: Кога ќе дознаете што сѐ може да направи, ќе го јадете цело време!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian