Спасовски за УБ: МВР успешно ги спроведе своите задолженија, останува уште гласањето

2 mins read

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вели дека сите граѓани ќе имаат пристап до гласачките места в недела. Тимовите на МВР се подготвени и постои посебна оперативна акција „Локални избори 2021“. Прв предизвик на МВР беше во соработка со ДИК да ги обезбедиме сите податоци за гласачите. Пред сѐ треба на граѓаните да им се овозможи слободно да го дадат својот глас, вели Спасовски за Утрински брифинг.

-Документи за лична идентификација се издаваат редовно и забрзано за да можат граѓаните да излезат на гласање. Знаете дека го продолживме важењето на истечените пасоши и тие податоци се внесени во избирачкиот список, вели Спасовски.

Спасовски констатира дека имавме навистина помирна кампања од претходните изборни циклуси и дека тоа за МВР и за него лично била целта. Тој додава дека карактеристика во овие изминати изборни процеси за време на неговиот мандат секој следен циклус е помирен и со помалку инциденти.

-Немаме пријави за сериозни инциденти освен искинати плакати, а искршени штабови имаше само два од кои во еден случај беа инволвирани малолетни деца. Сериозни инциденти нема. На изборите ние ќе настапиме со доволно полиција што ќе го обезбеди изборниот процес. Изборната кампања завршува денес, од вчера почна транспорт на доверливиот материјал и за време на гласањето заштита на правото на гласање, се трите клучни задачи на МВР за време на изборите. Полициски службеници на денот на изборите ќе има на секое избирачко место, но тие не смеат да влегуваат внатре на гласачкото место освен по повик на претседателот на изборната комисија, вели министерот Спасовски за Утрински брифинг.

Тој упати апел за секое прекршување на изборниот процес да се пријави во полиција, оти како членка на НАТО и аспирант за ЕУ тоа не смееме да си го дозволиме. Спасовски изрази надеж дека ќе имаме мирен избирачки ден.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јапонија формира совет за прераспределба на богатството

Следно

Доктор Слаѓана Ристовска, специјалист педијатар: Фебрилно дете – родителите не смеат да даваат антибиотици на своја рака

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian