ФОТО+ВИДЕО: Нови масовни протести во Италија против ковид мерките

2 mins read

Мерката со која сите вработени во Италија мора да дадат таканаречена „зелена потврда“, со која се докажува дека се вакцинирани, дека прележале ковид или дека имаат негативен тест во изминатите 48 часа, денеска стапи на сила.  

Мерката погоди околу 23 милиони работници во приватниот и јавниот сектор. Веднаш по одлуката на владата беа организирани неколку масовни протести против контроверзната мерка, пренесува Си-Ен-Ен.

Италија протести/ Фото EPA-EFE/PAOLO GIOVANNINI

Критичарите велат дека мерката е удар врз личните слободи, додека застапниците тврдат дека мерката овозможува понатамошно ублажување. Полицијата уапси 12 лица пред една недела, меѓу кои и двајца лидери на екстремно десничарските партии. 

Италија протести/ Фото EPA-EFE/PAOLO GIOVANNINI

ФОТО+ВИДЕО | Xaoс во Рим: Италијанците пpoтесираа пpoтив кoвид пpoпусницата па се обидоа да влезат во Владата

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јубилејно, 50. издание на Фестивалот на детската песна „Златно славејче“ 2021

Следно

Започнува поединечната продажба на билети за натпреварот Е. Пелистер – Ним

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian