ВИДЕО | Славчо не греши: Утрово снег на Стража

1 min read

Под влијание на влажна и СТУДЕНА воздушна маса од север, денес и утре времето во Македонија ќе биде облачно и СТУДЕНО со врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег каде ќе се формира снежна покривка, понекаде со висина и од над 20 сантиметри, прогнозира Славчо Попоски.

Денес повремено снег ќе врне и на повисоките места и тоа особено на запад и на север, а снежната граница локално има услови да се спушти дури и под 1000 м.н.в. Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 40 л/м2 воден талог.

Но, температурите нема да бидат премногу ниски викендот, а и врнежите од снег ќе стивнат.

Сепак, денес работите стојат вака (погледнете во видеото), како што јавува репортерската екипа на „Слободен печат“ која е на пат за Охрид.

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јапонија го распушти парламентот, се спрема за нови избори

Следно

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан коронавирус

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian