Исламизиран Данец, кој со лак и стрела направи масакр во Норвешка, ги призна убиствата

2 mins read

Триесет и седум годишниот дански државјанин , кој е обвинет за брутално убиство на пет лица во Норвешка, ги призна убиствата.

Данецот е обвинет дека вчера убил пет лица и ранил уште двајца во норвешкиот град Конгсберг. Тој ги убил повеќето жртви стрелајќи без никаква причина користејќи лак и стрела, но полицијата соопшти дека напаѓачот користел друго оружје.

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Според локалните медиуми, напаѓачот ги признал убиствата за кои е обвинет.

– Тој е обвинет за убиство и полицијата го знаела и претходно заради сторени други кривични дела .

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Норвешката полиција соопшти дека напаѓачот пред одреден временски период , преминал во исламска Полицијата претходно била во контакт со него бидејќи стравувала дека лицето може да се радикализира.
Напаѓачот накратко бил испрашуван по апсењето и соработувал со полицијата.

Убиецот и објаснил на полицијата што направил и која била причината за убиствата . Тој призна за што е обвинет – соопшти полицијата и додаде дека нема да го коментира мотивот за убиството.

Засега се уште не е соопштен идентитетот на жртвите.

Инаку, нападот се случи синоќа , на различни локации во Конгсберг, град 68 километри југозападно од главниот град Осло.

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Околу 18 часот по локално време, полицијата добила неколку пријави дека непознат маж со лак и стрела шета низ градот. Нападите беа извршени во „широката област“ Конгсберг, мал град со околу 28.000 жители.

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Нападот го започнал во еден супермаркет, а напаѓачот наводно сменил локација и случајно испукал стрели кон луѓето.

– Еден од повредените е полицаец кој му се спротивставил на напаѓачот во обид да го разоружа. Во тоа време полицацеот не бил на на служба и немал со себе униформа и оружје – изјави шефот на полицијата, додавајќи дека за време на приведувањето на напаѓачот и пружил отпор на полицијата .

Полицијата веднаш по нападот соопшти дека не е исклучена можноста да станува збор за терористички акт.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Личните предмети на Ејми Вајнхаус ќе бидат понудени аукција

Следно

ВИДЕО | Наумовски: Алармантно – Супер организирани мрежи за шверц со мигранти, политички тензии или профит?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian