ФК Вардар за недоразбирањата околу соработката со турскиот Бешикташ

2 mins read

Фудбалскиот клуб Вардар денеска објави соопштение до јавноста дека споменатата средба со Бајрам Билим, шефот на скаутската служба на турскиот актуелен шампион Бешикташ беше одржана и воспоставените контакти официјализирани, за можна натамошна соработката.

Во продолжение целото соопштение на ФК Вардар до јавноста:

– Заради недоразбирањата околу соработката на ФК Вардар со турскиот Бешикташ, должни сме да ја известиме јавноста дека споменатата средба со Бајрам Билим, шефот на скаутската служба на турскиот актуелен првак, беше одржана и воспоставените контакти официјализирани, за можна натамошна соработка. Без оглед на сегашната состојба и позиции, Вардар е македонска фудбалска и спортска гордост, извориште на плејада извонредни фудбалери низ изминатите децении, за да може да си дозволи со лажни информации да го привлекува вниманието на јавноста.

Објавеното се покажа дека е точно а демантот за вистинитоста е поткрепен (во желба за оправдување) со контра демант од таборот на Бешикташ, кој денес преку својата официјална страна ја потврди средбата и контактите за соработка. Некаде скинатата алка на синџирот на медиумскиот тим на Бешикташ придонесе реакции и во македонските медиуми, создавајки сомнеж во функционалноста на нашите структури.

На овој начин фудбалскиот клуб Вардар им се заблагодарува на сите добронамерни, потврдувајки ја зацртаната цел на клубот за враќањето на старите позиции и уште повисоки дострели меѓу кои спаѓаат и ваков вид на официјални соработки со големи Европски клубови, каде секако спаѓа и оваа со Бешикташ – стои во соопштението на ФК Вардар.

Турскиот гигант Бешикташ демантира соработка со ФК Вардар

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Пендаровски во Шведска користи јавен транспорт, се возеше во воз и проба локален специјалитет

Следно

Црна Гора се отвора кон Отворен Балкан, Абазовиќ вели дека немаат ништо против регионална соработка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian