Демонстранти во Љубљана светејќи во очи со ласер повредиле пилот на полициски хеликоптер

1 min read

Демонстрантите во Љубљана со ласер на полициски хеликоптер, окото на пилотот беше повредено

Непознат сторител со ласер насочи полициски хеликоптер кој во средата го следеше протестот против епидемиолошките мерки во Љубљана.

Според N1 Словенија, еден од пилотите имал повреда на окото поради тоа и му била укажана лекарска помош.

Петтиот протест против епидемиолошките мерки се одржа во средата во Љубљана. Полицијата во Љубљана соопшти дека собирот не бил пријавен.

Покажувањето ласер кон хеликоптер е многу опасно за безбедноста, бидејќи зракот на светлината се прекршува на таков начин што може да предизвика повреди на очите на екипажот, што и се случи.

Се уште не е позната сериозноста на повредата на пилотот.

„Извршеното дело е многу опасно и само со голема среќа нема повреда на сите членови на екипажот, што ќе доведе до трагични последици“, се вели во полициското соопштение.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Официјално: Во Франција нема да се игра фудбал на 5 мај

Следно

ФОТО | Во цветната оаза на Драгица Костоска: Цвеќињата возвраќаат многу повеќе од тоа што го очекуваш

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian