Блинкен и Борел се согласија дека Македонија и Албанија треба да го продолжат патот кон ЕУ

1 min read

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ја поздрави продолжената недвосмислена поддршка на ЕУ за европската перспектива на Западен Балкан и заложбата кон процесот на проширување, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, по средбата на Блинкен со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жосеп Борел во Вашингтон.

„Државниот секретар ја поздрави продолжената недвосмислена поддршка на ЕУ за европската перспектива на Западен Балкан и заложбата кон процесот на проширување, и ја истакна потребата да се продолжи понатаму со пристапниот процес со Албанија и Северна Македонија,“ рече Прајс.

Како што јави „Гласот на Америка”, Прајс наведува дека секретарот Блинкен ја потврдил важноста од партнерството меѓу САД и ЕУ, и заложбата на САД да работат заедно со ЕУ да се спротивстават на заедничките предизвици.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Израелските војници застрелаа Палестинец кој фрлал бомби врз автомобили

Следно

Почнува втората „рунда“, повторно напаѓа европската Суперлига

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian