Авганистанските мигранти во Босна сè уште се надеваат дека ќе стигнат до ЕУ и покрај насилните притисоци

3 mins read

Неколку стотици авганистански мигранти, вклучувајќи жени, деца и бебе старо седум дена, се сместија во импровизиран камп во близина на границата со Хрватска, решени да го продолжат патувањето кон Европската унија и покрај притисоците и депортациите, пренесува Ројтерс.

„Не сакам повторно да се вратам во својата земја“, рече човек кој се идентификуваше како Џон, поранешен возач на НАТО во Авганистан, пред владата поддржана од Запад да падне во рацете на исламистичките милитантни талибанци во август, по 20 конфликт во годината.

Тој рече дека сака подобар живот за своето седуммесечно дете.

Илјадници мигранти од Азија, Блискиот Исток и Северна Африка се заглавени во Босна од 2018 година, кога земјите на ЕУ, вклучително и Хрватска, ги заострија мерките на своите граници.

Мигрантите постојано се обидуваат да ја преминат границата во она што тие го нарекуваат „игра“, но повеќето од нив се вратени во Босна од страна на хрватската полиција.

„Хрватската полиција – проблем“, рече човек, покажувајќи ја раката во гипс. Неговиот пријател Рустам (18) рече дека двајцата биле претепани од хрватските полицајци кога се обиделе да се провлечат низ руралната граница минатата недела.

„Ми ги зедоа чевлите и сите работи, ме тепаа многу, ме депортираа назад во Босна“, рече Рустам. „Одев 25 километри (15 милји) без чевли“.

Минатата недела Хрватска призна дека нејзината полиција учествувала во насилното враќање на мигрантите на границата со Босна, по извештаите на неколку европски медиуми и повикот на извршната власт на ЕУ за истрага.

Според меѓународното право, мигрантите имаат право да бараат азил и е забрането да се испраќаат потенцијални баратели на азил назад таму каде што нивниот живот или благосостојба би можеле да бидат во опасност.

Комесарот за внатрешни работи на ЕУ рече дека земјите на ЕУ треба да ги заштитат надворешните граници на блокот, но дека тие исто така мора да го почитуваат владеењето на правото и основните права.

Данскиот совет за бегалци, кој ги следи границите како дел од своите хуманитарни програми за здравје и заштита во Босна, регистрираше 30.309 повлекувања на мигранти од Хрватска од јуни 2019 до септември 2021 година.

„Од почетокот на оваа година до сега видовме (околу) 7.200 случаи на повратни реакции, 25% од нив ги знаеме како прекумерна употреба на насилство“, рече Хектор Карпинтеро, директор на ДРК во Босна.

Распрснати низ калливо поле во предградието на северозападниот босански град Велика Кладуша, импровизираните шатори обезбедуваат мала заштита од влошување на есенскиот студ и дожд.

Но, авганистанскиот пар Фарид и Адела рекоа дека се надеваат дека на крајот ќе стигнат до земјата на ЕУ со своето седумдневно бебе.

„Апсолутно е невозможно да се живее покрај луѓето кои живеат во таква ситуација и да не се сочувствува со нив“, рече Зехида Бихорац Одобашиќ, локална наставничка која секојдневно ги посетува мигрантите носејќи им потребен материјал.

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Газдата на романски великан им забранува на фудбалерите да се вакцинираат

Следно

Тешко ќе изустат: Кои хороскопски знаци најтешко кажуваат „те сакам“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian