Јапонија го распушти парламентот, се спрема за нови избори

2 mins read

Јапонија денеска го распушти својот парламент, подготвувајќи се за изборите подоцна овој месец, кои ќе го стават новиот премиер Фуми Кишида против непопуларната опозиција во борба за тоа кој може да ја подобри економијата погодена од пандемијата, пренесува Ројтерс.

Кишида има јавна поддршка 11 дена по преземањето на функцијата, покажуваат анкетите, што зборува за неговата цел да го задржи мнозинството во Долниот дом за неговата Либерално -демократска партија (ЛДП) и нејзиниот коалициски партнер Комеито.

Гледајќи наназад во изминатите 11 дена, Кишида изјави: „Имав многу напорен распоред, но чудно, не се чувствувам уморно – се чувствувам исполнето“.

Гласачите сакаат влада која ќе има планови за решителна акција за ставање крај на пандемијата и обнова на економијата. Неодамнешната анкета на весникот Санкеи покажа дека околу 48 проценти од испитаниците велат дека сакаат администрацијата на Кишида најмногу да се посвети на борбата против пандемијата, проследено со економско закрепнување и вработување.

Партијата на Кишида ги промовира неговите напори да воведе мерки против коронавирусот, , како и неговата визија за постигнување на „нов капитализам“ што се фокусира на економски раст и прераспределба на богатството.

Владејачката партија, исто така, повика на итно зголемување на трошоците за одбрана за да се добие способност за уништување балистички ракети, поради се поагресивниот став на Кина кон Тајван.

Обраќање на Кишида пред парламентот/ Фото EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Истакнато водство на Кишида

Главната опозициска партија на Уставните демократи (ЦДПЈ), предводена од Јукио Едано, стави прашалник на идеите на Кишида како што се поддршката за истополови бракови и различните презимиња за паровите.

ЛДП останува социјално конзервативна и, иако е постигнат напредок во областа на ЛГБТИ правата во општеството, Кишида рече дека тоа не е сторено и за истополовите бракови.

Најголемиот предизвик за уставните демократи е нивната ниска поддршка. Неодамнешната анкета на весникот Асахи Шимбун покажа дека само 13 проценти планираат да гласаат за нив, далеку зад 47 проценти од ЛДП.

Суга не го издржа притисокот, јапонскиот премиер по една година се повлекува од функцијата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Златна рипка

Следно

ВИДЕО | Славчо не греши: Утрово снег на Стража

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian