ВИДЕО: Застрелан косовски Србин од страна на косовските специјалци

3 mins read
Србинот, Среќко Софронијевиќ, кој беше застрелан во полициската рација на специјалните единици на косовската полиција, во моментов е на операција во болницата во Косовска Митровица, пишува српски „Блиц“.

Софронијевиќ, според информациите од лекарите, има тешка прострелна рана, но не се наоѓа во животна опасност. Тој беше застрелан во моментот кога косовската полиција отвори оган, а насобраните Срби почнаа да бегаат за да се засолнат.
Србинот беше застрелан во Звечан, каде што косовската полиција, изведе рација провалувајќи во објектите.

– Повредата е нанесена со огнено оружје, тој е застрелан во пределот на градниот кош. Неговото рамо и ребро беа повредени, се подготвуваме за операционата сала да му го извадиме куршумот. Тој е на интензивна нега и е во тешка состојба – изјави за „Косово онлајн“ хирургот Златан Елек, директор на КБЦ Косовска Митровица

Утрово во северниот дел на Косовска Митровица се огласија сирени, а косовската полиција објави дека станува збор за „спречување на криумчарење стока“. Граѓаните излегоа на улиците, а косовската полицја употреби солзавец и шок бомби за да ги растера Еден човек е тешко повреден на северот на Косово.

ВИДЕО: Со солзавец и шок бомби косовската полиција изврши рација во Северна Митровица, граѓаните блокираат улици

Српската премиерка Ана Брнабиќ ја повика меѓународната заедница, НАТО и КФОР итно да реагираат. Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, рече дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, веќе е на пат кон Рашка, каде ќе има средба со Србите од Косово.

Брнабиќ: Ги повикувам НАТО и КФОР итно да реагираат на актуелната ситуација во Косово

Премиерот на Косово, Албин Курти, преку фејсбук-објава соопшти дека на полициската акција и претходеле интензивни истраги и дека тие биле наредени во координација со надлежните обвинителства и судови, како и дека стоката е запленета по тој повод.

„Криминалните и криминалните групи нема да се толерираат и ќе се борат против нив. Ќе се бориме против шверцот што ќе го спречиме. Денешната полициска акција заврши. „Ги повикувам граѓаните во северната општина Митровица да не дозволат да станат жртви на некои медиуми во Србија кои го штитат криминалот, корупцијата и шверцот и сакаат да ги политизираат“, рече Курти.

ВИДЕО | Ескалира ситуацијата во Косово: Србин тешко ранет во Звечан

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Започна процесот на пријавување за организација на ЕВРО 2028

Следно

Лондон и оваа година без огномет

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian