Тензијата за истрагата на експлозијата во Бејрут го доведе Либан во нова криза

4 mins read

Растечката напнатост поради судската истрага за експлозијата во пристаништето во Бејрут минатата година, се заканува да го доведе Либан во уште една политичка криза, тестирајќи ја новата влада на премиерот Наџиб Микати, додека се бори да ја извади земјата од економски колапс, пренесува Ројтерс.

Повеќе од една година откако експлозијата го зафати Бејрут, при што загинаа повеќе од 200 луѓе, обидите на судијата Тарек Битар да ги повика функционерите да одговараат за несовесно работење ги соочи со зголемен политички поврат.

Битар се обиде да доведе прашањето на маса за неговото отстранување и дека се очекува да го отстранат барањето за негово отстранување на состанокот на владата денеска, откако министрите усогласени со политичарите оваа тема ја прекинаа на бурната седница во вторникот.

Но, седницата беше одложена додека не се постигне рамка за тоа како најдобро да се справи со спорот околу Битар, изјави официјален извор за Ројтерс.

Тоа е големо одвраќање што ризикува да го поткопа Микати, кој ја презеде функцијата минатиот месец по повеќе од една година расправија околу местата во кабинетот, додека Либан потона подлабоко во една од најлошите економски кризи во светот, велат аналитичарите.

Расправата, исто така, ја нагласи главната моќ на силно вооружената шиитска група Хезболах, поддржана од Иран, која побара да се смени Битар, обвинувајќи го дека спроведува политизирана истрага за подигање на одредени луѓе.

Битар се обиде да го доведе во прашање највисокиот политичар, поранешниот министер за финансии Али Хасан Халил, рече дека сите опции се отворени за политичка ескалација, кога го прашаа за време на интервјуто во вторникот, дали некои министри можат да поднесат оставка.

Халил е десна рака на претседателот на парламентот Набих Бери – највозрасниот шиит во државата – и близок сојузник на Хезболах. Калил за ТВ Ал-Мајадин изјави дека патот на истрагата се заканува дека ќе го турка Либан „кон граѓански судири“.

Хезболах и неговиот шиитски сојузник Амал ги повлекоа своите министри од владата во време на политички конфликти, потег што би го торпедирал кабинетот предводен од сунитите, со тоа што ќе го лиши од шиитското претставување.

Микати претходно изјави дека Либан не може да поднесе загуба на втор судија, откако првиот истражител беше отстранет во февруари, кога судот ја прифати жалбата со која се доведува во прашање неговата непристрасност.

Хајко Вимен од Кризната група рече дека спорот „ќе ја исцеди енергијата и исто така го прави Микати да изгледа слабо“.

„Тоа става огромен знак прашалник на одржливоста на оваа влада“, додаде тој.

Хезболах „го покажуваше своето брутално влијание и сила и тоа дефинитивно лошо се одразува на владата на Микати“, додаде Моханад Хаге Али од Центарот за Блискиот Исток Карнеги.

Странските држави од кои Либан се надева дека ќе обезбеди помош побараа транспарентна истрага за експлозијата, предизвикана од огромно количество небезбедно складиран амониум нитрат.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, во вторникот го обвини Хезболах дека се заканува на либанското судство и дека е повеќе загрижен за своите и иранските интереси отколку за либанскиот народ. Пратеникот на Хезболах, Хасан Фадлалах рече дека овие изјави го нарушуваат суверенитетот на Либан и го покажуваат „нивото на интервенција за контрола на истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут“.

Критичарите на Битар велат дека тој го прекршил уставот со гонење на високи функционери против кои секој случај треба да помине низ специјален процес за претседатели и министри.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Групата Бастион во напис на „The Guardian“ за екс-ју електро-поп сцената од 80-тите

Следно

Македонските надежи ја декласираа Андора, се чека расплетот на останатите групи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian