НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

1 min read

Според „Коха“.нет, за мисијата на КФОР на Косово и Метохија биле информирани и НАТО, кои биле во комуникација со властите.  

Претставник на НАТО за Радио Слободна Европа изјавил дека „косовската полиција спроведува операција за спроведување на законот низ Косово“ и дека мисијата на КФОР, предводена од НАТО, е во постојана комуникација со сите релевантни институции на Косово и со претставници на меѓународната заедница.  

Официјалните претставници на НАТО повторуваат дека мисијата на Алијансата на Косово „останува целосно фокусирана на секојдневното спроведување на мандатот на ОН, според Резолуцијата 1244 од 1999-та година, и продолжува да обезбедува мирна, безбедна средина“ и слободно движење за сите заедници кои живеат во Косово “.  

Во реакцијата на овој претставник на НАТО се наведува и дека „КФОР продолжува да помага во спроведувањето на најновиот договор за ескалација на тензиите постигнат од страна на Белград и Приштина во рамките на дијалогот овозможен од ЕУ“.  

Косовската полиција соопшти дека во оваа акција е запленета стока „шверцувана во износ од стотици илјади евра, што служи како материјален доказ, и која била на различни локации, деловни простории, магацини итн.“

Косовската полиција соопшти дека осум лица се уапсени и приведени. Во меѓувреме, уште десет лица се прогласени за барани, осомничени за вмешаност во криумчарење стока. 

Косовска полиција: Во денешната акција повредени 6 полицајци и 3 лица уапсени

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонските алпинисти се простија од загинатите колеги Зоран и Драган: Мајсторски беше еден од столбовите на македонскиот алпинизам

Следно

Славчо Попоски најавува: Нови врнежи и невообичаено студено време, еве од кога!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian