Најстроги ковид мерки досега: Во Италија секој вработен мора да има ковид потврда

6 mins read

Додека земјите ширум светот бараат начини да ги мотивираат луѓето да се вакцинираат и да воведат ограничувања за да го намалат ширењето на коронавирусот, набљудувачите велат дека Италија – првата земја во Европската Унија која е прва и најтешко погодена од пандемија со повеќе од 131,000 мртви – се чини дека конечно постигна добра рамнотежа, која резултираше со висока стапка на вакцинација и мал политички отпор. 

Италија тивко ја постигна целта поставена во март за целосно вакцинирање на 80 проценти од населението над 12 години, додека 85 проценти од населението прими барем една доза.  

Ковид сертификат Италија/ Фото EPA-EFE/JESSICA PASQUALON

Строги нови правила  

Од 15 октомври, Италија ќе стане првата европска земја која бара таканаречена „зелена потврда“ – дигитален или хартиен доказ за вакцинација, прележан вирус или негативен ковид-19 тест во последните 48 часа – на сите работни места, без  разлика дали станува збор за приватни или јавни. Ова е само еден чекор поблиску од воведувањето на задолжителна вакцинација, што премиерот Марио Драги отворено го размислуваше пред само еден месец, пишува порталот Си-Би-Си.ца. 

Новото барање за зелени сертификати за работни места е се уште едно од најстрогите во светот. На работниците им се дава пет дена „неоправдано отсуство“, по што платите може да им бидат суспендирани иако не можат да бидат отпуштени. Работниците кои ќе се појават на работа без зелена потврда и работодавачите кои не ги проверуваат се соочуваат со казна до 1.500 евра.  

Италијанската влада најпрво во јуни воведе сертификати за меѓународните патувања, потоа ги прошири и во рестораните, театрите, спортските сали и базените, а на почетокот на септември и при железничките патувања на подолгите релации, меѓурегионалниот јавен превоз, домашните летови, како и за родителите што ќе влегуваат во училиштата. 

Протести во Италија против ковид мерките/ Фото EPA-EFE/TINO ROMANO

Зајакнување на кампањата  

Објавувајќи ја одлуката, италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца рече дека новите мерки ќе ја подобрат безбедноста и „дополнително ќе ја зајакнат кампањата за вакцинација“ во земјата, објави Би -Би -Си. 

„Со спроведувањето на потврдите, ние сме сигурни дека тоа ќе помогне во унапредувањето на кампањата за вакцинација“, рече тој. 

Сперанца често јавно говорел за зелените сертификати, изразувајќи разбирање за оние кои се двоумат дали да се вакцинираат, а експертите ова однесување го сметаат за „прагматично“.  

„Во политичка смисла, владата на Драги се однесува прагматично. Бројот на вакцинирани постепено се зголемува, но без наметнување на задолжителна вакцинација, што може да предизвика реакција“ вели шефот на анкетната компанија „ЈуТренд“, Лоренцо Прељаско.  

Марио Драги/ Фото EPA-EFE/Riccardo Antimiani

Недостаток на информации  

Само неколку дена пред целосната имплементација, многу работници ја изразија својата фрустрација поради недостатокот на информации за примена и спроведување на новото правило.  

Кристијана Лигури, раководител на правниот оддел на националната компанија „Маст“, ​​која вработува над 1.000 чистачи низ целата земја, смета дека зелените потврди за работните места се „апсолутно позитивна мерка“, но посочи дека тие се уште ги чекаат конечните инструкции на владата. Тие исто така не се сигурни колку време и напор ќе им бидат потребни за да ги спроведат новите мерки.  

„Се работи за „скенирање“ на сите што доаѓаат на работа. Но, ако треба да се справиме со технички проблеми или со луѓето што прават врева или наоѓаат работници за да ги заменат оние што се противат или го менуваат распоредот, тогаш работите се комплицираат“ рече таа. 

Протести во Рим против ковид мерки/ Фото: ЕПА

Поддршка на кампањата 

И покрај гласното малцинство „против вакцина“, Италијанците широко ја поддржаа владината кампања за вакцинација. Италија, со своите 59,55 милиони жители, досега испорачала најмалку 86,665,355 дози вакцини, според Ројтерс, додека порталот Statista.com пишува дека досега околу 43,3 милиони Италијанци се целосно имунизирани против ковид, што е околу 80 проценти од населението.  

Но, бројот на заразени продолжува да расте, како резултат на делта сојот. Италија досега има регистрирано над 4,6 милиони случаи и повеќе од 130,000 смртни случаи од ковид од почетокот на пандемијата, според Универзитетот Џонс Хопкинс. Зелените потврди првично беа воведени за да го олеснат патувањето во ЕУ, и оттогаш неколку земји воведоа правила за луѓето да покажуваат сертификати од различни причини.  

Така, Франција бара здравствена дозвола за влез во кафулиња, ресторани, авиони и возови, а слична шема користеа Австрија и Кипар. 

Ковид потврди во Италија / Фото EPA-EFE/MAURIZIO BRAMBATTI

ФОТО+ВИДЕО | Xaoс во Рим: Италијанците пpoтесираа пpoтив кoвид пpoпусницата па се обидоа да влезат во Владата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

СДСМ: Инситуциите да постапат по снимката каде соработник на Димитриевски договара купување гласови

Следно

Над 500 сопственици на дивоградби во Националниот парк Галичица побарале да им се легализираат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian