Мистериозниот „Хавана синдром“ присутен и кај американски службеници во Колумбија

3 mins read

Колумбискиот претседател вели дека е свесен за случаите на мистериозна болест позната како „Хавана синдром“ пријавени во американската амбасада во Богота – една од најголемите американски амбасади во светот, во која се сместени дипломати, разузнавачи и хуманитарни работници.  

„Се разбира дека имаме информации за оваа ситуација, но сакам да им ги препуштам на американските власти, кои спроведуваат сопствена истрага, бидејќи тоа е нивни персонал,“, рече претседателот Иван Дуку во вторникот пред новинарите во Њујорк. 

Сомнителните случаи доаѓаат една недела пред планираната посета на државниот секретар Ентони Блинкен во Богота. Најмалку пет семејства поврзани со персоналот на амбасадата биле погодени во последните недели, а едно семејство ја напуштило земјата поради лекување, пренесува Волстрит Журнал, кој беше првиот извор што ги пријави случаите. 

Во изјава за Вашингтон пост, Стејт департментот тврди дека „енергично“ ги истражува извештаите за таквите инциденти каде и да се пријавени, вклучително и „дали тие можат да се припишат на странските актери“.  

„Поради загриженост за приватноста и безбедносните причини, не разговараме за конкретни извештаи или за работата на Амбасадата, но секој извештај што го добиваме го сфаќаме исклучително сериозно“, се вели во соопштението. 

Што треба да знаете за синдромот Хавана, мистериозна болест која засега ги заразува американските службеници ширум светот? 

Точното потекло на болеста останува непознато, иако нејзиното име датира од 2016-та година, кога за првпат се појави дека ги погодила службениците на ЦИА и канадскиот персонал во кубанската престолнина Хавана.  

Првиот кластер ги збунил медицинските лица, а жртвите пријавиле ненадеен почеток на серија симптоми како главоболка, гадење и губење на меморијата.  

Скенирањето на мозокот подоцна покажа оштетување на ткивото што најчесто се забележува кај пациенти со потрес на мозокот по експлозија или сообраќајна несреќа. 

 Оттогаш неговите знаци се појавија во Русија, Кина, Колумбија, Узбекистан и САД.  

Германската полиција минатата недела потврди дека земјата е под „наводен звучен напад“ врз вработените во американската амбасада во Берлин, кои се меѓу приближно 200 случаи во кои ќе бидат вклучени американски дипломати и разузнавачки служби ширум светот.  

Претседателот Бајден штотуку потпиша закон за финансиска помош за повреди на мозокот на жртвите од Хавана синдромот, ветувајќи во петокот дека „овие инциденти ќе дојдат до дното“.  

Законот беше донесен откако симптомите во согласност со болеста се појавија минатиот месец во тимот на директорот на ЦИА Вилијам Бернс. 

Во знак на зголемено внимание што ја привлекува болеста, агенцијата го смени шефот на својата станица во Виена, откако ги критикуваше одговорите за наводните случаи во американската амбасада во Австрија. 

Барнс: Од „Хавана синдромот” заболеле 100 службеници на ЦИА и членови на нивните семејства

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски најавува: Нови врнежи и невообичаено студено време, еве од кога!

Следно

ВИДЕО: Дебата на кандидатите за Штип: Ред планови и ветувања, ред зајадливост и обвинувања

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian