ВИДЕО | „Сезона на ајвар“: Амбасадорката Брнз го подготви овој превкусен македонски специјалитет

1 min read

Во македонските домови веќе почна сезоната на подготвување ајвар, еден од највкусните специјалитети на балканската кујна кој води потекло од Македонија. Американската амбасадорка во нашата држава, Кејт Мери Брнз одлучи да ја испочитува оваа македонска традиција и заедно со нејзиниот сопруг подготви „Ред дог“ ајвар.

– Сезона на ајвар во резиденцијата на нашата амбасадорка со специјалниот „Ред дог“ ајвар. Кои се вашите омилени традиции за храна?, стои во објавата на американската амбасада.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во ЕУ вакцинирани 75 отсто од возрасните, Киријакидес цели на повисоки бројки

Следно

МЗТ Скопје со успешен старт на првиот „балон“ во АБА2 лигата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian