У21: Македонија ја оствари првата победа во квалификациите за ЕП

1 min read

Во својот четврти настап во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2023 година, македонската репрезентација за играчи до 21 година забележа триумф на гостувањето кај Ерменија со 1:2.

Ова е прва победа за избраниците на селекторот Драги Канатларовски во овој квалификациски циклус во рамките од групата „Х“.

Првиот гол го постигна Ѓорѓевски во 25 минута после изведениот слободен удар од страна на Антовски.

Само што влезе во игра како замена за Рустемоски, Максимов кој беше убаво пронајден од Станковски стрелаше во домашната мрежа за зголемување на предноста.

До крајот на мечот ерменските надежи успеаја само да го ублажат својот пораз преку Григорјан (90`).

Моментно сме третопласирани со пет бодови, денеска во истата група треба да се одиграат уште два меча Украина – Фарски Острови и Србија – Франција.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Адвокатот на Камчев се жали дека неговиот клиент бил понижен, пресилно стегнат со лисици и легнат на земја

Следно

ФОТО | Човек со стил: Кој е Бојан Најдовски, партнерот на познатата водителка Елена Стефановска?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian