Макрон го започна инвестицискиот план „Франција 2030“ од 30 милијарди евра

2 mins read

Франција сака да биде лидер во зелениот водород до 2030 година и да изгради нови, помали нуклеарни реактори како дел од инвестицискиот план од 30 милијарди евра насочен кон поттикнување на индустриски шампиони и иновации, изјави денеска претседателот Емануел Макрон.

Говорејќи шест месеци пред претседателските избори, Макрон рече дека неговата долгорочна патна карта, наречена „Франција 2030“, ќе обезбеди земјата масовно да ја декарбонизира својата индустрија и ќе го приближи до индустриското производство во клучните области.

„Мора да ја водиме битката за иновации и индустријализација истовремено“, рече тој пред група претприемачи, додавајќи: „Ни треба земја која произведува повеќе“.

Макрон рече дека планот ќе им даде клучна улога на малите, агилни старт-ап компании во градењето на индустриската иднина на Франција заедно со добро воспоставените гиганти.

Посочувајќи на недостаток на маски за лице кога се појави епидемијата на СОВИД-19, Макрон рече дека кризата покажала, од една страна, вистинска ранливост за сите, а, од друга страна, колку се клучни иновациите и индустриското производство близу до дома На

„Мораме да ја обновиме рамката за продуктивна независност за Франција и Европа“, рече тој.

Франција ќе има за цел да го изгради првиот авион со ниско ниво на јаглерод до 2030 година, а исто така и да изгради голем број електрични возила.

30-те милијарди евра доаѓаат како додаток на планот за обновување од 100 милијарди евра објавен минатата година за да и помогне на Франција да ја надмине пандемијата на коронавирус, од кој голем дел отиде за промовирање на позелени енергетски политики.

 

Извор: Ројтерс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Возило излета од коловоз, повредени неколку лица

Следно

Костадинов: Стојам зад започнатиот процес за урбанизација на локацијата „Касарна”

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian