Испитајте ги ризичните фактори: Овие три симптоми откриваат дали имате затнати артерии

2 mins read

Многумина од нас имаат препреки во артериите уште во дваесеттите години од животот. Како резултат на тоа, многу луѓе кои се погодени од оваа состојба не се свесни што се случува, сѐ додека не е предоцна. Од клучно значење е да ги препознаете индикаторите и да бидете претпазливи за што е можно побрзо да посетите лекар.

Ова е листа на најчестите знаци на затнати артерии. Испитајте ги ризичните фактори и променете ја дневната рутина поради вашето здравје.

1. Непријатност во листовите, бутовите или во колковите

Затнатите артерии можат да предизвикаат непријатност во нозете во текот на активности како што е одењето. Ова покажува дека вашите екстремитети не добиваат доволно крв. Непријатност во мускулите или грчеви во нозете се можни знаци. Положбата на згрутчувањето или на затнатата артерија ја одредува локацијата на болката.

2. Болка во градите

Намалениот проток на крв во срцето предизвикува непријатност во градите. Стегање, вкочанетост, тежина, притисок или чувство на пецкање се некои од симптомите. Бидејќи е предизвикана од физички или емоционален напор, луѓето обично не ги забележуваат овие симптоми.

3. Привремено губење на видот од едната страна

Нашите очи и мозок ги снабдуваат каротидните артерии. Ако овие артерии се затнат, доаѓа до привремено губење на видот или оштетување на видот на окото. Мозочниот удар е предизвикан од целосна блокада. Затоа е важно да бидете свесни за ова предупредување.

Покрај овие три главни симптоми, кои се најчести, постојат и други придружни симптоми: замор, вртоглавица, отежнато дишење, болка во долниот дел на грбот, студени раце или нозе, промена на бојата на кожата во болната област.

 

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Навивач исфрлен од Индијан Велс, го провоцираше Руд

Следно

Минатата недела санкционирани 184 непрописно паркирани возила во општина Центар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian