Илјадници луѓе се ослободија од заклучувањето на Ла Палма, по избувнувањето на вулканскиот облак

2 mins read

На повеќе од три илјади жители на Ла Палма им беше дозволено да ги напуштат своите домови кога властите го прекинаа заклучувањето наложено откако избувна густ облак од чад од вулканот што го опустоши шпанскиот Канарски остров.

Поток на вжештена лава што извираше од вулканот Камбре Виеја во понеделникот зафати цементарница, крена облаци од чад и ги натера властите да им дадат инструкции на луѓето во областа да останат дома.

Службите за итни случаи им рекоа на жителите во градовите Ел Пасо и Лос Ланос де Аридан да останат во затворени простории, да ги затворат прозорците и да ги исклучат единиците за климатизација за да избегнат вдишување токсични гасови од запалената цементна фабрика, бидејќи постепено беше проголтана од лавата.

Денес, властите соопштија дека облакот од чад поминал и квалитетот на воздухот е подобрен, така што 3.500 жители можат да ги напуштат своите домови.

Аеродромот Ла Палма остана отворен, но 11 летови беа откажани во вторникот, а други беа одложени, соопшти аеродромскиот оператор AENA (AENA.MC).

Денес имаше 64 сеизмички движења, најсилното со јачина од 4,1, според шпанскиот Национален геолошки институт.

Лавата од ерупцијата што започна на 19 септември, уништи вкупно скоро 600 хектари, рече Мигел Анхел Моркуенде, технички директор на Вулканскиот план за итни случаи на Канарските Острови.

Откако делумно се сруши конусот на вулканот во саботата, нова река лава се слева кон морето, проголта плантажи со банани и авокадо и повеќето останати куќи во градот Тодоке.

Поројот од стопена карпа уништи 1.186 згради за три недели од ерупцијата, соопшти вулканскиот институт на Канарските Острови.

Околу 6.000 луѓе се евакуирани од своите домови во Ла Палма, која има околу 83.000 жители.

 

Извор: Ројтерс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Позната причината за смртта на ракометарката Партенко

Следно

Стоев: Софија очекува конкретни чекори од Скопје за трајно исполнување на Договорот за добрососедство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian