Харис: САД треба да се соочи со срамната историја

1 min read

Американската потпретседателка Камала Харис изјави дека европските истражувачи кои пристигнале на американскиот континент извршиле „бран уништување на племенските народи, биле насилни, ја украле земјата и ширеле болести“.  

„Не смееме да бегаме од оваа срамна историја, мора да ја расветлиме и да направиме се што можеме за да го допреме влијанието на минатото врз домородните заедници денес“, рече Харис на Националниот конгрес на американски Индијанци, најголемата таква организација, пренесува Гардијан.  

Владата на Бајден повторно ќе преговара за меморандум за разбирање за федералното финансирање за работна обука во областите на племенските народи. 

Денот на Колумбо  

Дванаесет федерални агенции веќе преговараа за меморандумот во 2018-та година, но не побараа мислења од домородните заедници за кои станува збор. 

Харис говореше по Денот на Колумбо, кој го означува доаѓањето на тој истражувач кој пловел со шпанска помош, и по Денот на домородците, што го означува нивното прогонство по доаѓањето на Европејците.  

САД од 1934 година „го означува патувањето на европските истражувачи кои пристигнале на американскиот брег секој октомври“, рече Харис.  

„Но, тоа не е целата приказна. Тоа никогаш не беше целата приказна”, вели таа. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Почивај во мир Јулија Портјанко, на Скопје му остави сѐ

Следно

Димитриевски: Нема да дозволам да се менуваат плочите со „бугарски фашистички окупатор“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian