ФОТО | Пасија кон егзотичните миленици: Дарио и Никола чуваат околу 200 тарантули и необични животинки

2 mins read

Дарио Стојановски и Никола Иванов се момци од Скопје кои веќе подолго време во своите домови чуваат тарантули и други егзотични миленичиња. Нивната колекција брои околу 200 тарантули, но и други необични животинки. Велат дека пасијата кон егзотичните миленици ги поврзала.

– Уште како мал ја користев секој прилика да истражувам, дали во природа дали во двор, на секое место каде што можев да истражувам. Дали беа тоа пајаци, гуштери, змии, за се што можев да прочитам за да знам. Тоа ми стана некој вид пасија, таа детска љубопитност прерасна во хоби да чуваме егзотични миленичиња, необични суштества, нешто што не е секојдневно – се смее Дарио.

Фото: Приватна архива

– Двајцата сакаме да истражуваме, токму таа наша љубов и љубопитност нас не доведе до тоа да станеме доста добри другари – додава Никола.

Тарантулите припаѓаат на стар и нов свет. Од нов се сите видови кои доаѓаат од Северна, Средна и Јужна Америка и имаат иритирачки влакна на абдоменот, а од стар се сите видови кои доаѓаат од останатиот дел од светот и имаат значително посилен отров.

-Тарантулите се пајаци, но не сите пајаци се тарантули. Припаѓаат на семејството „Terafoside“. Моментално има околу 48 000 опишани видови на пајаци, а 1500 видови припаѓаат на тарантулите. Тие се интересни и фасцинантни суштества, необични пајаци. Знаат да бидат вибрантни, во боја, имаат специфично однесување, најинтересни се за набљудување – вели Дарио.

Дарио и Никола / Фото: Приватна архива

– Тарантулите претставуваат миленичиња кои не се галат и не се приврзуваат за сопственикот. Тоа се миленичиња кои се наменети да се набљудуваат, а не допираат и држат.

При теренски истражувања често среќаваат несекојдневни суштества. Македонија има поволна клима и услови за постоење на интересни животни како што се голем број видови на пајаци…


Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Радуловиќ: Беше доста динамично, имавме контрола во сите 40 минути

Следно

Почивај во мир Јулија Портјанко, на Скопје му остави сѐ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian