Ердоган: Турција е решена да ја отстрани курдската закана од северна Сирија

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција е решена да ги отстрани заканите што доаѓаат од северот на Сирија, и додаде дека нападот на курдските екстремисти , во кој загинаа двајца полицајци, е „капка што ја прелева чашата “.

„Веќе немаме трпение во однос на некои региони во Сирија од кои се изведуваат напади врз нашата земја, рече Ердоган на прес -конференција по состанокот со владата, пренесе Ројтерс.

„Ние сме решени да ги отстраниме заканите што доаѓаат оттука, или со активните сили таму или со нашите сопствени ресурси“, додаде тој. Според Ердоган, последниот напад нема да помине неказнето.

Двајца турски полицајци беа убиени во неделата во ракетен напад во северниот сириски регион Азаз, за ​​кој Турција ги обвинува курдите од Сирија дека го извршиле нападот .

Според Министерството за внатрешни работи, нападот бил извршен од од регионот Тал Рифат, кој е под контрола на сириските Курди.

Турција во минатото на неколкупати испраќаше силни воени единици на сиријска територија во обид да ги исчисти упориштата на Курдите кои од Сирија напаѓаат цели на турска територија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дибала и официјално стана најплатен фудбалер на Јувентус

Следно

Путерот од кикирики е сè почест додаток во исхраната – има и зошто!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian