(РЕЦЕПТ) Готвиме со Теа: Вкусни пица панцероти – љубителите на домашно тесто ќе „полудат“

1 min read

Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска.

Оваа извонредна мајсторка и една од највлијателните готвачки на социјалните мрежи кај нас, стои зад бројните рецепти кои ги објавува на профилот „Готвиме со Теа“ – „gotvime.so.tea“.

Љубителите на домашно тесто ќе „полудат“ по овие прекрасни пица панцероти. Толку се меки и вкусни, што ќе ги снема додека да трепнеш, вели Теа.

Потребни состојки (10-12 панцероти):

За тесто:

 • 500 гр брашно
 • 250 мл млако млеко
 • 1/2 свеж квасец
 • 100 мл масло
 • 1 јајце
 • 1 мала лажичка сол
 • 1 мала лажичка шеќер
 • сусам

За фил:

 • Кашкавал
 • Сланина или шунка
 • Свежи печурки
 • Оригано
 • Кечап

Начин на подготовка:

Во подлабок сад ставете го брашното и измешајте го со солта. Во млакото млеко растворете го квасецот заедно со шеќерот и оставете го десетина минути да стаса.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Србија ќе добие модерно вооружување од Русија

Следно

Сообраќајка во Скопје, тешко повредена повозрасна жена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian