После борбата во Лас Вегас, Фјури заработи 10 милиони долари повеќе од Вајлдер

1 min read

Спектакуларниот боксерски меч помеѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер беше во центарот на вниманието во изминатиот период, на крајот Британецот севкупно триумфираше во „трилогијата“ и го задржа шампионскиот појас во ВБЦ верзијата.

Потсетување дека во третата меѓусебна борба Фјури во 11 рунда во Лас Вегас го нокаутираше својот противник.

Токму третата борба привлече многу повеќе внимание отколку претходните две. Така, и заработката е многу поголема. Приходите само од ТВ емитувањето може да изнесуваат околу 100 милиони американски долари.

Фјури се очекува да заработи 30 милиони долари и 60 проценти од својот приход од ППВ, додека Вајлдер треба да инкасира околу 20 милиони долари и останатите 40 проценти од неговата заработка.

Инаку, за првата борба во 2018 година, Вајлдер заработи „само“ четири милиони долари, еден повеќе од Фјури. Боксерите заработија повеќе во вториот меч, бидејќи и двајцата се вратија дома со вкупна заработка од околу 25 милиони. Фиксната заработка беше пет милиони за двајцата, но со бонуси, и двајцата собраа приближно 25 милиони долари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спасовски: 11 Октомври е вредно наследство кое го добивме од учесниците во Народноослободителната борба

Следно

Србија ќе добие модерно вооружување од Русија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian