„Мерк“ побара дозвола од ФДА за прва таблета против ковид-19

1 min read

Американската фармацевтска компанија Мерк (Merck) побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска да одобри нов лек за борба против ковид – молнупиравир.

Според американските медиуми, одлуката на ФДА ќе биде донесена во следните неколку недели и тоа ќе биде првиот официјален антиковид лек во светот. Други антиковид третмани одобрени од ФДА бараат интравенозно вбризгување или инекција.

Антивирусната таблета ќе се зема дома и ќе ги сузбие симптомите на ковид на почетокот на болеста и ќе го забрза закрепнувањето. ФДА ќе ги разгледа податоците на Мерк, ќе ја разгледа безбедноста и ефикасноста на лекот пред да донесе одлука, јавија американските медиуми.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Слушнете ја „Сонувам“, мало ремек-дело на Агни Авшар

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Премиерот Заев и владината делегација се поклонија пред „Могилата на непобедените“ по повод 11 Октомври

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian